ABOUT

ABOUT
Organized by Katadrom Arts, Culture and Social Politics Association in collaboration with SALT, Lost and Found Film Days screening program brings together a selection of fiction and documentary films from the cinema and social history to explore the cinemas as well as some untold stories of dissolved countries, movements, acculturation etc…

Together with talks, a mini program (6-7 films) aims to bring cultures, movements, art pieces, public figures and any other topic from the recent past to surface.

About Katadrom Association:

http://www.katadromart.com

Katadrom, is founded as a platform in 2010 by a group of film makers, festival organizers, photographers, designers, writers, journalists, expats, national and  international students with the motivation to have a common ground for their collective and single creative moves at a cross-cultural level by using audio-visual medias and cinema. In 2012 Katadrom became an association by the name of “The Katadrom Arts, Culture and Social Politics Association” with the main aim to stimulate cultural appreciation and integration through the support of artistic and cultural creativity in all its expression and to encourage dialogue among communities.

In Katadrom Association, the concepts of culture, art and social policy are considered as a whole, not separately, and activities and trainings are formed with this holistic view. In its projects, which can be grouped under various headings such as festivals, youth camps, art workshops, film days and educational programs, Katadrom saw the concepts of women’s rights, gender equality, anti-discrimination, protection of vulnerable groups and the culture of coexistence not only as a priority but as a main issue.

****************

HAKKIMIZDA
Sinema, Tarih ve Akademiyi bir araya getiren; günümüzde artık var olmayan, yok olmuş veya isim ya da rejim değiştirmiş ülkeleri, kültürleri, sinema akımlarını, kişileri vb olguları konu alan, bu ülke, akım veya kültürlerin geçmişteki ve günümüzdeki durumlarını ve tanıklıkları aktaran film gösterimlerinden ve akademik tartışmalardan oluşan bir Bir Varmış Bir Yokmuş Film Günleri, Katadrom Kültür Sanat ve Sosyal Politikalar Derneği tarafından 2018 yılında SALT İşbirliğiyle hayata geçirdildi.

1-2 Kasım 2019 tarihlerinde 2. kez hayata geçirilecek.

Katadrom Hakkında:

http://www.katadromart.com

Katadrom Kültür, Sanat ve Sosyal Politikalar Derneği bir grup aktivist, sanatçı, organizatör, film yapımcısı, tasarımcı, çevirmen, fotoğrafçı, akademisyen ve öğrenci tarafından, ulusal ve uluslararası projeler ve kültür, sanat ve sosyal politika eğitimi etkinlikleri organize etme amacıyla kurulan, kâr amacı gütmeyen bir organizasyondur.

Dernek, kültürel ve sanatsal yaratıcılık yoluyla kültürel etkileşim ve kaynaşmayı harekete geçirmeyi ve toplumlar arası diyalogu sağlamayı amaçlıyor.

Katadrom Derneği’nde kültür, sanat ve sosyal politika kavramları ayrı ayrı değil bir bütün olarak ele alınıyor, etkinlikler ve eğitimler bu bütüncül bakışla oluşturuluyor. Katadrom bu güne kadar yaptığı –ve festivaller, gençlik kampları, sanat atölyeleri, film günleri, eğitim programları gibi birçok başlık altında toplanan- projelerde, kadın hakları, cinsiyet eşitliği, ayrımcılık karşıtlığı, hassas grupların korunması ve bir arada yaşama kültürü kavramlarını sadece bir öncelik olarak değil, ana konu olarak gördü.